EuroPax

«Україна — не посередник, а автономна, культурна і сильна держава»

Нещодавно науково-видавниче об’єднання “Дух і Літера” видало книгу Джованні Броджі «Культурний поліморфізм українського світу». Це перше українське видання статей професорки Джованни Броджі, провідної фахівчині з україністики на теренах Західної Європи.

Український світ, за книгою Джованни Броджі, це багато світів в одному, це культурний поліморфізм українського світу. Джованна Броджі говорить про українських авторів, таких як Петро Могила, Дмитро Туптало, Стефан Яворський в контексті європейської літератури. Книга демонструє оригінальність українських авторів, їхню реальну автономію та водночас відкритість до тих дискусій, які велися між Києвом, Варшавою, Римом, Прагою та іншими культурними столицями Європи. Джованна Броджі, як ніхто інший серед західних європейських словистів, вміє показати, єднаючи своїх вчителів, славетних професорів і молодих дослідників, які зараз перекладають Жадана та інших відомих авторів.

Джованна Броджі пов’язала себе з Україною не тільки науково, але й організаційно, ставши головою асоціації україністів Італії та згодом долучившись до роботи Міжнародної асоціації україністів як її віце-президент. Обрання Броджі закордонним членом Національної академії наук України та почесним професором Києво-Могилянської академії стали знаком визнання її ролі у розвитку україністики в Європі та висловом поваги до неї та її праці серед колег в Україні.

Її знання класичної та модерної української літератури допомагають краще розуміти, чим сьогодні живе українська культура та чим вона є оригінальною. Поліморфізм — це розмаїття форм.

«Джованна Броджі відмовилася приймати Україну як простого посередника, що допоміг вестернізувати Росію Петра I. Україна — не посередник. Україна — автономна, культурна, сильна держава, яка як локомотив рушень і відкриттів у полі прози, поезії, філософії, архітектури та богослів’я. Це має безпосередній вплив на політику. Київська культура у свій оригінальний спосіб єднає давню київську традицію та актуальні здобутки, відкриття, думки.»

Костянтин Сігов

Видання цього збірника праць є довгоочікуваним кроком на шляху відкриття праць авторки для ширшого кола українських гуманітаріїв. Зміст та назва книги Джованни Броджі — КУЛЬТУРНИЙ ПОЛІМОРФІЗМ УКРАЇНСЬКОГО СВІТУ — допомогають осмислити актуальність «великого переселення» європейських текстів та ідей в українському контексті. Мандруючі люди та ідеї формують динаміку наративу нашого «культурного поліморфізму».

Прослухати повну розмову можна за посиланням.

Поділитись: